Laserowa korekcja wzroku
W naszej placówce przeprowadza sie zabiegi laserowej korekcji wzroku. Dysponujemy zaawansowanymi narzędziami, które pozwalają nam na precyzyjną korektę wzroku


Kwalifikacja na na zabieg


Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest szczegółowa konsultacja lekarska oraz szereg specjalistycznych badań mających na celi sprawdzić, czy dana osoba kwalifikuje się do operacji. Kwalifikacja ma dwa etapy:


- 1 etap (specjalistyczne badanie okulistyczne) ma miejsce w Centrum Medycznym w Szczecinie
- 2 etap (dodatkowo topografia rogówki) ma miejsce bezpośrednio przed zabiegiem w szpitalu MSW przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie

 

Rejestracja możliwa pod następującym numerem telefonu:

                                                         +48 721 901 500+48 721 901 500

Godziny otwarcia i umawianie wizyt:

 poniedziałek – piątek 09:00-17:00 08.00 -20


Sobota od  09:00-15:00

Kontakt mailowy z recepcją:

 

e-mail: rejestracja@healthpoland.pl

 

           kontakt@healthpoland.pl

 

Korzystając z naszego ośrodka, nie muszą Państwo martwić się o długi czas oczekiwania na zabieg. Zaznaczamy jednak, że 2-3 tygodnie przed nim nie wolno używać soczewek kontaktowych, natomiast w dniu zabiegu należy zadbać o to, aby być w pełni zdrowym.

 

Tylko teraz bezpieczna metoda korekcji wad wzroku Epi-lasik jest w promocjiPierwotna cena: 2700 zł/oko

Teraz 2350 zł/oko

 

Do leczenia powierzchownego możemy zaliczyć Epi-LASIK – nowoczesną metodę laserowej korekcji wzroku, stosowaną z powodzeniem we wszystkich wiodących ośrodkach w Europie.

Chirurg podczas Epi-LASIKu używa precyzyjnego narzędzia zwanego epikeratomem, aby delikatnie odseparować nabłonek (epitelium), zostawiając gładką powierzchnię przygotowaną na działanie lasera. Rogówka, lecz nie jej głębsze warstwy jak w przypadku LASIKa, jest następnie modelowana laserem.

Podczas procesu gojenia komórki nabłonka szybko się regenerują, a wyniki kontroli ostrości widzenia są bardzo dobre

 

      Zabieg laserowej korekcji wzroku

 

Chirurgia refrakcyjna to korekcja wad wzroku przy pomocy lasera excimerowego,która jest coraz pozytywniej postrzegana zarówno przez środowisko okulistyczne, jak i przez pacjentów. Szacuje się, że do tej pory przeprowadzono już ponad 12 milionów takich operacji na świecie.

 

 

 

Zabiegowi laserowej korekcji wzroku poddają się reprezentanci grup zawodowych, gdzie dobry wzrok bez użycia okularów jest wymogiem, np. sportowcy, policjanci czy piloci, ale również inne osoby prowadzące aktywny tryb życia, czy po prostu mające dosyć noszenia okularów.

 

 

Cała procedura oparta jest na urządzeniu EpiClear-pierwszym dynamicznym epikeratomie.

 To przełomowe odkrycie, które wniosło nową jakość operacyjną,

 EBK (Epi thelial Bowman's Keratectomy).

 

EpiClear to multi ostrze służące do usuwania nabłonka rogówki przed zabiegami laserowej korekcji wzroku. EBK jest nowoczesną metodą alternatywą dla obecnie stosowanego Epi-LASIKU oraz SBK LASIKU. Epikeratom umożliwia chirurgom wykonanie bezpiecznego usunięcia warstwy nabłonka rogówki poprzez jego delikatne "zamiecenie".

 

Narzędzie EpiClear zbiera usunięte komórki nabłonka do końcówki w kształcie misy, nie pozostawiając ich na powierzchni rogówki. Procedura EBK pozostawia warstwę Bowmana kompletnie nienaruszoną z wyraźnymi i jasnymi brzegami, dzięki czemu następuje szybki wzrost peryferyjnego nabłonka. Wszystko to ma na celu skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegowej i zmniejszenie bólu podczas leczenia nabłonka.

 

Metody - dlaczego polecamy Epi-LASIK oraz innowacyją metodę EBK?


Laserowa korekcja wzroku już drugą dekadę oferuje nam doskonały wzrok, redukując lub eliminując okulary lub soczewki kontaktowe. FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków), uznana na całym świecie instytucja wydająca zezwolenia na wprowadzenie lekarstw i żywności na rynek, zaakceptowała w 1995 r. leczenie krótkowzroczności metodą PRK. Ogólnie należy przyjąć, że korekcja wzroku ma na celu odpowiednie ukształtowanie rogówki – przezroczystej i uwypuklonej jak szkiełko zegarka tkanki zewnętrznej oka. Rogówka zbudowana jest z 5. warstw komórek o różnej grubości.

 

Chirurg podczas zabiegu usuwa cienką, najbardziej zewnętrzną warstwę, tzw. nabłonek, a następnie modeluje głębsze warstwy rogówki. Różnice pomiędzy metodami korekcji wzroku wynikają przede wszystkim ze sposobu i ilości usuwanej tkanki zewnętrznej. Pierwsza zaakceptowana oficjalnie metoda - PRK, polega na trwałym, mechanicznym usunięciu nabłonka. Niestety ta metoda nie zdobyła powszechnego uznania, ponieważ pacjenci skarżyli się na znaczny dyskomfort pooperacyjny oraz powolny powrót do funkcjonalnego widzenia. Spowolniło to rozwój laserowej korekcji wzroku. Bardziej udoskonaloną metodą jest LASEK. Podczas zabiegu LASEKu używa się roztworu etanolu do odseparowania nabłonka.

 

W poszukiwaniu większej społecznej akceptacji dla laserowej korekcji wzroku, lekarze adoptowali nową procedurę, znaną jako LASIK. W przypadku LASIKa, instrument zwany mikrokeratomem jest używany do przecięcia dość grubego płatka rogówki, który jest odwijany na bok. Chirurg następnie usuwa, tak jak w przypadku pozostałych metod, odpowiednią ilość rogówki, po czym umiejscawia płatek w pierwotnej pozycji.

 

 

 

LASIK stał się popularną metodą korekcji wśród lekarzy i pacjentów. U większości ostrość widzenia poprawia się bardzo szybko, a ból nie towarzyszy gojeniu się oka. Jednakże LASIK nie jest idealny dla wszystkich pacjentów. Dobry kandydat musi mieć rogówkę odpowiedniej grubości, tzn. takiej, która pozwala odciąć płatek w celu modelowania głębszych warstw. Jeżeli rogówka jest zbyt cienka, jeżeli pacjent ma suche lub swędzące oczy, będzie lepszym kandydatem do leczenia powierzchniowego.

 

Do leczenia powierzchownego możemy zaliczyć Epi-LASIK – nowoczesną metodę laserowej korekcji wzroku, stosowaną z powodzeniem we wszystkich wiodących ośrodkach w Europie. Chirurg podczas Epi-LASIKu używa precyzyjnego narzędzia zwanego epikeratomem, aby delikatnie odseparować nabłonek (epitelium), zostawiając gładką powierzchnię przygotowaną na działanie lasera. Rogówka, lecz nie jej głębsze warstwy jak w przypadku LASIKa, jest następnie modelowana laserem. Podczas procesu gojenia komórki nabłonka szybko się regenerują, a wyniki kontroli ostrości widzenia są bardzo dobre.

 

Zalety Epi-LASIKu 
 

 • Chroni integralność strukturalną rogówki.
  Podczas Epi-LASIKu korekcja laserem odbywa się na samej powierzchni rogówki, nie ingerując w głębsze warstwy. Ponieważ nie odcina się płatka nabłonka, jak w przypadku LASIKA, Epi-LASIK jest uznawany za generalnie bezpieczniejszą metodę.
   
 • Szczególnie polecany Pacjentom prowadzącym aktywny tryb życia.
  Nie ma ryzyka, że odcięty na czas zabiegu LASIKu płatek rogówki może się z czasem odkleić. Jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób uprawiających takie zawody jak: policjant, strażak czy żołnierz, w których występuje zwiększone ryzyko doznania urazu oka. Należy być świadomym, że nawet gwałtowne, silne uderzenie, jak na przykład w poduszkę powietrzną podczas wypadku samochodowego, może spowodować częściowe lub całkowite odklejenie płatka.

 • Bezpieczna dla Pacjentów z cienką rogówką.
  Pacjenci ze zbyt cienką rogówką nie byli do tej pory kwalifikowani do zabiegów laserowej korekcji wzroku. Epi-LASIK stwarza nową szansę poprawy wzroku również dla tych pacjentów, ponieważ nie ingeruje w głębsze warstwy rogówki.
   
 • Mniejsze prawdopodobieństwo wywołania lub pogłębienia zespołu suchego oka.
  Epi-LASIK jest bardziej delikatna dla nerwów rogówki i dlatego możliwość wywołania lub pogłębienia zespołu suchego oka jest mniejsza.
   
 • Potencjalnie lepsze wyniki poprawy wzroku.
  Są dowody sugerujące, że wavefront - zindywidualizowana laserowa korekcja wzroku - pozwala na lepsze i bardziej przewidywalne wyniki oraz jakość widzenia w przypadku, kiedy jest wykonywana na powierzchni rogówki, tak jak w metodzie Epi-LASIK.

   
Ostatnim przełomowym odkryciem, który wniósł nową jakość operacyjną, jest zabieg opatentowany przez firmę Orca Surgical - EBK (Epi thelial Bowman's Keratectomy).
Procedura oparta jest na urzadzeniu EpiClear - pierwszym, dynamicznym epikeratomie. Jest to multi ostrze służące do usuwania nabłonka rogówki przed zabiegami laserowej korekcji wzroku. EBK jest nowoczesną metodą alternatywą dla obecnie stosowanego Epi-LASIKU oraz SBK LASIKU. Epikeratom umożliwia chirurgom wykonanie bezpiecznego usunięcia warstwy nabłonka rogówki poprzez jego delikatne "zamiecenie". Narzędzie EpiClear zbiera usunięte komórki nabłonka do końcówki w kształcie misy, nie pozostawiając ich na powierzchni rogówki. Procedura EBK pozostawia warstwę Bowmana kompletnie nienaruszoną z wyraźnymi i jasnymi brzegami, dzięki czemu następuje szybki wzrost peryferyjnego nabłonka. Wszystko to ma na celu skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegowej i zmniejszenie bólu podczas leczenia nabłonka.
 
 

 

Korzyści EBK dla pacjenta: • bardzo bezpieczny dla oka - pozostawia warstwę Bowmana nietkniętą, krótki czas pracy epikeratomu –
 • usuwa całkowicie nabłonek w 8 sek.,
 • precyzyjne działanie pozostawia gładką tkankę bez pozostałości komórek,
 • przyspieszenie gojenia – minimalna ingerencja epikeratomu pozwala tkance na szybkie, całkowite wygojenie, nie pozostawiając blizn,
 • komfort pacjenta – krótka, bezbolesna rekonwalescencja,
 • naturalny dla organizmu – kompletnie wyleczony, elastyczny nabłonek oka prawidłowo unerwiony.

 

NAJCZĘSTSZE PYTANIA


1. Dlaczego funkcjonuje tak wiele negatywnych opinii na temat laserowej korekcji wzroku?

Do tej pory na całym świecie wykonano już ponad 12 milionów operacji tego typu i 95% osób, które przeszło zabieg jest w stanie prowadzić samochód bez okularów i funkcjonować bez przeszkód w przestrzeni miejskiej. Są to zabiegi niezwykle bezpieczne. Przyczyną negatywnych opinii mogą być kwestie moralne. Nadal bowiem dyskutuje się na temat zasadności medycyny estetycznej, do której mimo wszystko zaliczana jest laserowa korekcja wzroku, oraz ingerencji w swoje ciało. Rozstrzygnięcie tych sporów należy do każdego z osobna.


2. Czy warto poczekać na dalszy postęp w dziedzinie laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to dziedzina, która ulega ciągłemu rozwojowi, niemal analogicznie do przemysłu komputerowego i informatycznemu. Nie można stwierdzić jednak, że obecne możliwości są niedoskonałe i nie przynoszą wymiernych efektów. Wręcz przeciwnie. Zabiegi są niezwykle skuteczne, a satysfakcja z korekcji wzroku niezwykle wysoka. Z pewnością można więc powiedzieć, że obecny poziom technologiczny i poziom bezpieczeństwa nie będą odnotowywały w najbliższym czasie znacznych wzrostów.
Laser excimerowy znamy już od 1975 roku. 20 lat później Amerykańska FDA zaakceptowała laserową korekcję wzroku. Od tego czasu nie mamy już do czynienia z eksperymentami. Dlatego też nie warto mieć obaw przed udaniem się do specjalisty.


3. Czy koszty laserowej korekcji wzroku mogą być pokryte przez NFZ?

Laserowa korekcja wzroku jest zaliczana do zabiegów medycyny estetycznej co na całym świecie (także w Polsce) oznacza, że jest wykonywana wyłącznie w gabinetach prywatnych.


4. Pytania o koszty.

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, którego koszty zwracają się maksymalnie po kilku latach. Planując wydatki na korekcję, należy porównać je z kosztem okularów, soczewek, wizyt u lekarza, czy okresowych badań. Biorąc pod uwagę te czynniki, należy więc przyznać, że laserowa korekcja jest zdecydowanie opłacalna.

Porównując ceny zabiegów w polskich klinikach, prosimy zwrócić uwagę na łączny koszt:
- konsultacji lekarskich oraz badań,
- zabiegu i kosztów około-zabiegowych jak anestezja, lekarstwa, itp.
- wizyt kontrolnych.


5. Czy wszystkie lasery excimerowe są takie same?

Nie. Na świecie istnieje ponad 750 systemów excimerowych, z których tylko niektóre zostały zaaprobowane przez Amerykańskie FDA. Nasi pacjenci operowani są przy wykorzystaniu lasera MEL 80 wyprodukowanego przez firmę Carl Zeiss. Jest to obecnie najnowocześniejszy sprzęt tego typu działający w Polsce. Wyróżnia się najkrótszym czasem ablacji, czyli kształtowania rogówki. Dodatkowo wykorzystuje nowoczesny program mający na celu oszczędzić tkankę. Zabiegi wykonywane tym laserem są w pełni bezpieczne i niezwykle precyzyjne.


6. Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to dokładne kształtowanie rogówki wypukłej – zewnętrznej warstwy gałki ocznej, przy pomocy wiązki laserowej. Z uwagi na posiadaną wadę wzroku istnieje możliwość jej:
- uwypuklenia, w momencie kiedy rogówka jest zbyt płaska (dalekowidze),
- spłaszczenia, w momencie gdy rogówka jest zbyt wypukła (krótkowidze),
- wyrównania, kiedy rogówka ma nieregularny kształt (astygmatyzm).

Rogówka może być modelowana po usunięciu zewnętrznej warstwy, czyli nabłonka.


7. Jaką wadę można usunąć?

Dalekowzroczność – do ok. +4,0 Dioptrii
Krótkowzroczność – do ok. -9,0 Dioptrii
Astygmatyzm – do ok. -4,0 Dioptrii


Podane dane są jedynie orientacyjne. Szczegółowe badania pozwolą określić czy zabieg jest dla Państwa bezpieczny.


8. Która metoda jest najlepsza?

Metodę laserowej korekcji wzroku zawsze wybiera lekarz. Precyzyjne badania pozwolą określić, czy zabieg powinien być wykonany techniką LASIK, LASEK, Epi-LASIK, czy PRK. Najczęściej wykorzystywaną przez lekarzy metodą jest obecnie LASIK. Jej największą zaletą jest fakt największej atrakcyjności dla Klienta, czyli efekty widoczne już po pierwszym dniu po zabiegu.
Techniki laserowej korekcji wzroku rozwijają się w wyjątkowym tempie. Najnowszej generacji lasery pozwalają na wykonywanie zabiegów bezpiecznych dla oka, a co się z tym wiąże, przynoszą coraz lepsze i bardziej trwałe rezultaty. Tak dynamicznie rozwijającą się procedurą jest obecnie Epi-LASIK, która stosowana jest tylko w trzech ośrodkach w kraju. Jest to obecnie najczęściej polecana w naszym ośrodku technika korekcji wzroku.


9. Czy oboje oczu można operować podczas jednego zabiegu?

Oczywiście.


10. Czy można jednocześnie krótkowzroczność i astygmatyzm?

Zazwyczaj nie istnieją żadne przeciwwskazania.

11. Czy można operować oczy o różnych wadach?

Jest taka możliwość, jednak kiedy różnica między prawym, a lewym okiem jest naprawdę duża, konieczne są dodatkowe badania.


12. Czy można operować niewielką krótkowzroczność?

Tak, natomiast zabiegi wad zbliżonych do -1,0 Dioptrii zalecane są wyłącznie ze względów zawodowych.


13. Jakiego rodzaju znieczulenie używane jest podczas zabiegu?

Przygotowując się do laserowej korekcji wzroku znieczulamy pacjenta miejscowo. Do oczu wpuszczamy krople znieczulające. Co ważne, nie wykonuje się żadnych nakłuć.


14. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg korekcji wzroku jest bezbolesny. Pacjenci nie skarżą się na jakiekolwiek bóle w trakcie jego wykonywania.


15. Czy podczas zabiegu będę mógł widzieć jego przebieg?

W trakcie zabiegu pacjent pozostaje w pełnej świadomości, natomiast widoczność jest ograniczona. Podczas wykonywania procedury można zauważyć tylko błyski i światła, natomiast cały obraz jest zamazany.


16. Jak należy się zachowywać podczas zabiegu?

W trakcie wykonywania zabiegu chirurg posługuje się nowoczesnym systemem komputerowym służącym do ustawienia i obsługi lasera indywidualnie względem pacjenta. Będziesz musiał skupić się przez chwilę na emitowanym światełku. W tym momencie laser wyśle wiązkę impulsów światła, które będą kształtować rogówkę (bezboleśnie). Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, natomiast sam laser pracuje tylko przez kilkadziesiąt sekund. Lekarz prowadzący zabieg będzie Cię szczegółowo informował na temat jego zabiegu i poszczególnych etapach, na których się obecnie znajdujecie. Będziesz świadomy co się z Tobą dzieje, co jest niezwykle ważnym aspektem pomagającym utrzymać spokój i relaks.


17. Co się stanie jeżeli poruszę okiem lub mrugnę podczas zabiegu?

Laser MEL 80 to jedno z najbezpieczniejszych urządzeń na świecie. Dzięki wyposażeniu w superczuły system wspomagający działanie chirurga możliwe jest zapewnienie operowanym oczom pełnej ochrony. Eyetracker wykrywa nawet najmniejszą zmianę położenia środka źrenicy i powoduje zatrzymanie pracy lasera. Szybkość tego rozwiązania wynosi 250Hz – jeden z najlepszych wyników na rynku.
Mrugnięcie okiem jest niemożliwe, gdyż powieka zabezpieczona jest specjalną rozwórką zapobiegającą zamknięciu.


18. Czy będę odczuwać ból po zabiegu?

To kwestia indywidualna, natomiast można spotkać się z odczuwaniem dyskomfortu po zabiegu, związanego z pieczeniem lub łzawieniem oka, jak również z poczuciem obecności w oku ciała obcego. Ból może towarzyszyć pacjentom od 1 do 4 dni po zabiegu, w trakcie których zaleca się stosowanie odpowiednich środków przeciwbólowych.


19. Jak szybko po operacji będę dobrze widział?

Zależne jest to od indywidualnej szybkości gojenia się rogówki u każdego pacjenta. Dobrą widoczność można uzyskać już po kilku dniach, natomiast pełna ostrość i kontrast obrazu bez okularów możliwy jest do uzyskania po około trzech miesiącach.


20. Czy moje oczy będą wyglądały inaczej po zabiegu?

Nie. Oczy wyglądają dokładnie tak, jak wyglądały przed wykonaniem zabiegu.
 

21. Co dzieje się po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu pacjenci przenoszeni są do zali pozabiegowej, gdzie odpoczywają przez 2-3 godziny. Po tym czasie lekarz kontroluje stan oka i w przypadku braku przeciwwskazań pacjent może udać się do domu. Lekarz przekazuje odpowiednie krople, wraz z informacją jak z nich korzystać. Należy pamiętać o jak najpełniejszym odpoczynku, leżąc na plecach, jak również o powstrzymaniu się od pocierania oczu. Zaleca się również noszenie okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w filtr UV. Wszystkie zalecenia przekaże Ci lekarz w trakcie kontroli.


22. Dlaczego takie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza?

Ostateczny efekt laserowej korekcji wzroku zależny jest od kilku czynników. Jednym z najważniejszych elementów pozabiegowych jest gojenie się rogówki. Aby uzyskać jak najtrwalsze i najlepsze efekty należy ten proces wspomagać i dbać odpowiednio o pielęgnację i pełną ochronę oczu, zgodnie ze wskazówkami lekarza.


23. Kiedy można wrócić do pracy?

Powrót do pracy u większości pacjentów możliwy jest zazwyczaj po kilku dniach. Kiedy poczujecie się lepiej możecie bez przeszkód wrócić do swoich obowiązków, jednak pamiętając, aby nie obciążać oczu długotrwałym przesiadywaniem przed komputerem, czy czytaniem książki. Należy też unikać wystawiania oczy na słońce, czy przebywania w zadymionych lub przegrzanych pomieszczeniach.


24. Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku można bez przeszkód uprawiać czynnie sport?

Zaleca się stosowanie środków ostrożności, zwłaszcza w pierwszym okresie tuż po zabiegu. Z uwagi na zwiększone ryzyko zakażenia oka przez miesiąc powinno się unikać pływania. Po upływie miesiąca nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem niezwykle popularnym wśród osób wyczynowo uprawiających rozmaite dyscypliny sport. Tym pacjentom polecamy zabiegi wykonywane za pomocą techniki Epi-Lasik, gdyż w przypadku standardowej metody LASIK, istnieje niewielkie ryzyko odklejenia się płata rogówki, np. pod wpływem silnych uderzeń w głowę.


25. Jakich rezultatów mogę się spodziewać po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Wiele prac i publikacji traktuje właśnie o kwestii skuteczności korekcji. Należy jednak wspomnieć, że nawet najbardziej pesymistyczne badania potwierdzają fakt, że minimum 90% pacjentów osiąga w trakcie 3-6 miesięcy dostateczną, a nawet lepszą niż wymagana, ostrość niezbędną do prowadzenia samochodu. Efekty zabiegu są trwałe.


26. Czy istnieje gwarancja, że nie będę musiał już nigdy nosić okularów czy soczewek kontaktowych?

Świat medycyny ucieka od pojęcia gwarancji i stuprocentowej skuteczności, natomiast w przypadku zabiegów laserowej korekcji wzroku można posłużyć się badaniami, według których aż 95% operowanych pacjentów jest w stanie osiągnąć jakość widzenia niezbędną do bezpiecznego prowadzenia samochodu.


27. Co się stanie, jeżeli moja wada nie zostanie skorygowana do "zera" lub po paru latach wada wystąpi ponownie?

Zdecydowana większość pacjentów osiąga w ciągu 3-6 miesięcy perfekcyjną ostrość widzenia bez okularów, jednak należy wspomnieć o tym, że przy szczególnie poważnych wadach istnieje możliwość zachowania się ich resztek. Wtedy należy powtórzyć zabieg. Ważne jest wtedy zastosowanie odpowiedniej techniki korekcji oraz porównanie jej do metody, którą został wykonany pierwszy zabieg. Zabieg Epi-Lasik daje największe szanse na powodzenia powtórzonej operacji. Wykorzystywany przez nas laser posiada specjalny program, który pomaga oszczędzać tkankę, co jest niezwykle istotne właśnie przy powtórnych zabiegach.
Oko 21-letniego człowieka osiąga swoją dojrzałość. Wada się stabilizuje, co umożliwia wykonanie laserowej korekcji wzroki. Niestety często mamy do czynienia ze słabnięciem wzroku, zwłaszcza przy wytężonej pracy przed komputerem, czy przy intensywnym czytaniu książek. W takiej sytuacji zabieg również może zostać powtórzony, jednak należy zwrócić uwagę na to, że laserowa korekcja wzroku nie służy do leczenia starczowzroczności u osób, które osiągnęły 40 lat. Trzeba być przygotowanym, że także po zabiegu będzie mogła występować konieczność noszenia okularów.


28. Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku będę mógł w przyszłości mieć zabieg usunięcia zaćmy, bądź jakikolwiek inny zabieg okulistyczny?

Istnieje taka możliwość, jednak przed daną operacją należy poinformować lekarza o przebytych zabiegach korekcji wzroku, gdyż mają one wpływ na poszczególne parametry wzroku.


29. Czy mogę stracić wzrok?

Nie ma takiego niebezpieczeństwa. Odpowiednie przygotowanie i prawidłowo przeprowadzony zabieg, jak również ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, całkowicie eliminują jakiekolwiek ryzyko utraty wzroku.


30. Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Powikłania po zabiegach występują u mniej niż 1% pacjentów. Najgroźniejszym z nich może być zakażenie oka, którego wystąpienie w dobrych ośrodkach jest praktycznie niemożliwe. Najczęstsze powikłania to:
• obniżona ostrość wzroku przy optymalnym wyrównaniu wady,
• zapalenie rogówki,
• podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
• przymglenie rogówki,
• rozszczepienie światła (głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów z antyrefleksem do jazdy samochodem),
• wysychanie nabłonka rogówki (mniejsze po Epi-lasiku).

Część z powyższych efektów ubocznych może utrzymuje się tylko w trakcie pierwszych tygodni po zabiegu.